Exchange Server 2016 Preview Kurulum Gereksinimleri

Merhaba

Bu yazımızda 22 Temmuz 2015 yayınlanan ve Micrososft’un yeni ürünü olan Exchange Server 2016 Preview yazılımının Windows Server 2012 R2 üzerinde kurulum gereksinimleri ile ilgili adımları anlatıcağım.

Mailbox ve Client Access Server rolleri ayni sunucu üzerinde kurulum yapılacak ise :

Exchange Server 2016 Preview kurulumuna başlamadan önce sunucunuz üzerinde bazı Roles ve Features kurmaniz gerekmektedir.Microsoft Unified Communications Managed API 4.0 Runtime kurulumu bu kurulumlar bittikten sonra yapmaniz gerekmektedir. Powershell’i açın ( Run As Administrator ile ) Aşağıdaki komutu çalışıtırıyoruz.

Install-WindowsFeature RSAT-ADDS

exkurulum ilk1

exkurulum 2

Powershell’i açın ( Run As Administrator ile ) Mailbox Server Rolu için aşağıdaki özellikler yükleyerek sunucumuzu restart etmemiz gerekli.

Install-WindowsFeature AS-HTTP-Activation, Desktop-Experience, NET-Framework-45-Features, RPC-over-HTTP-proxy, RSAT-Clustering, RSAT-Clustering-CmdInterface, RSAT-Clustering-Mgmt, RSAT-Clustering-PowerShell, Web-Mgmt-Console, WAS-Process-Model, Web-Asp-Net45, Web-Basic-Auth, Web-Client-Auth, Web-Digest-Auth, Web-Dir-Browsing, Web-Dyn-Compression, Web-Http-Errors, Web-Http-Logging, Web-Http-Redirect, Web-Http-Tracing, Web-ISAPI-Ext, Web-ISAPI-Filter, Web-Lgcy-Mgmt-Console, Web-Metabase, Web-Mgmt-Console, Web-Mgmt-Service, Web-Net-Ext45, Web-Request-Monitor, Web-Server, Web-Stat-Compression, Web-Static-Content, Web-Windows-Auth, Web-WMI, Windows-Identity-Foundation

exkurulum 3

exkurulum 4

exkurulum 5

Gerekli yazılımları sunucumuz üzerine kuruyoruz.

Microsoft .NET Framework 4.5.2 ( Sunuculariniz üzerinde bütün updateleri yapılandırılmış ise kurulmasına gerek yok )

Microsoft Unified Communications Managed API 4.0 Runtime Kurulumu :

exkurulum 6
exkurulum 7

Görüşmek üzere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *