Exchange Server 2016 Preview Kurulumu

Merhaba

Bu yazımda size Exchange Server 2016 Preview kurulumunu anlatacağım gerekli hazırlıkları bir önceki yazımda paylaşmıştım hazırlıkları yaptıktan sonra her şey tamam ise kuruluma geçebiliriz

İlk ekranda internetten güncellemeleri kontrol edip etmeyeceğini soran kısım gelmektedir. Şu anda bir güncelleme bulunmadığından “Don’t check for updates right now” kısmını seçerek Next’e basınız.

exsetup1 1

Giriş kısmında Exchange 2016 Server’ın basit özelliklerini yazan ayrıca detaylar için erişebileceğimiz linkleri barındıran sayfa karşınıza gelecektir. Next’e basarak devam ediniz.

exsetup3

Lisans anlaşmasını kabul ederek kuruluma devam ediniz.

exsetup4

Exchange 2013 te olduğu gibi önerilen ayarları seçebilir ya da ayarları kendinizin kurgulayacağı bir kurulum tercih edebilirsiniz. “Use recommended settings” i seçip kuruluma devam ediniz.

exsetup5

Bu kısma kadar kurulum Exchange 2013 ile aynı şekilde devam etti. Sadece aşağıda göreceğiniz gibi rol sayısında değişiklik yapılmıştır. Sadece 2 rol karşımıza çıkıyor.

  • Mailbox ve Edge Transport

Management tools ise hangi seçeneği seçerseniz seçin işaretli olarak gelecektir. Tabi ki de Edge transport ile Mailbox rolünü aynı sunucuya kuramıyorsunuz. Bu sebepten hangi rolü seçerseniz diğeri pasif tarafa geçecektir.

exsetup6

Mailbox Role’ü seçip ve devam ediyoruz. Ayrıca herhangi bir eksiğe karşı kuruluma yardımcı olan otomatik Windows rol ve özelliklerini kuran Checkbox’ı da işaretleyiniz ve Next’e basınız.

exsetup7

Bu kurulum ortamda Exchange Server bulunmadan yapılan bir kurulum olduğu için Organizasyon ismi istemektedir. Standartta gelen “First Organization” şeklinde bırakabilir ya da firmanız için bir isim verebilirsiniz. Ben deneme amaçlı olduğu için “First Organization” olacak şekilde bıraktım.

exsetup8

Malware Settings ayarlarını soruyor . Bu kısımda “Yes” i seçerseniz kurduğunuz Exchange Server’da Malware taraması pasif durumda kalacaktır. Tabi ki de daha sonra Shell komutu ile daha sonradan aktifleştirebilirsiniz. Bu kurulumda bu özelliği kapatmadan kuruluma devam ediyoruz.

exsetup9

Bu bilgiler sonrasından “Install” butonuna basarak kuruluma başlayabilirsiniz

exsetup10

Kurulum tamamlandıktan sonra tüm servisler başlamış durumda gelecektir. Finish e basarak kurulumu tamamlayabilir. Yada “Launch Exchange Administration Center after finishing Exchange Setup” kısmını işaretleyerek ECP’ i açabilirsiniz.

exsetup11

ECP’yi açtığınızda Exchange Server 2013 ile aynı görüntüye sahip olduğunu göreceksiniz.

exsetup12

Görüşmek üzere

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *