Hesabınızın Çalınmasına Sebep Olabilecek 5 Şifre Hatası

Merhaba

Bu yazımda sizlere Hesabınızın Çalınmasına Sebep Olabilecek 5 Şifre Hatasını anlatıyor olacağım.

fourth-hacker-stealing-sensitive-data-from-game-companies-pleads-guilty-477527-2-600-x-374

Şifrelerinizi oluştururken neler yapmamalıyız?

Şifrelerinizin çok sağlam olmasını istersiniz ki hackerlar onları kırmayı akıllarına bile getiremesin. Ne yazık ki  bu durum genel olarak gerçek hayatta pek uygulanamıyor.

Şifreyi uzun zaman önce kendiniz belirleyip oluşturdunuz yada şifrenizi oluştururken belki hızlı davrandınız.

Bu yazımda insanların yaptığı çok yaygın olan şifre hatalarını açıklayacağım. Ve bunları yapmamanızı öneriyorum.

1.Kısa Şifreler Oluşturmak

Belli bir zaman öncesine kadar, beş veya altı karakterli bir şifre normal kullanıcı bilgisayarı için yeterliydi.

Ama artık bilgisayarların işlem gücü beklenmedik şekilde arttı ve 6 karakter bir şifre neredeyse yok hükmüne geldi.

Şifrenizi oluştururken minimum uzunluk 8 karakter olmalıdır hatta 10 ile 12 karakter de olabilir. Birçok bilişim elemanları kurumlarında önemli sistemler için 30 karakterli şifreler kullanıyorlar. Durumun ciddiyetini buradan örnek alabilirsiniz.

2.Basit Şifreler Oluşturmak

b1-600-x-330

12 karakterli bir şifre ‘’012345678912″ veya “abcdefghijkl” olduğunda tabi ki işe yaramayacaktır. korsanlar böyle şifreleri ilk olarak deniyorlar.

Hackerlar en yaygın şifre ve kombinasyonlarından oluşan milyonlarca örnek içeren sözlüklere sahip ve ev bilgisayarlarını kullanarak dakikalar içinde bu basit olan şifreleri kırabiliyorlar.

Güçlü bir şifrenin sayı ve semboller dahil olmak üzere hem büyük hem de küçük harfler içermesi gerekiyor. Böyle bir şifre, bilgisayar korsanını yavaşlatır ama günümüzün modern bilgisayarları bunun gibi kombinasyonları denemeye yetecek kadar hızlı. Şifrenizin çok nadir olması gerekiyor.

Şifreniz için meşhur bir ata sözü, bir alıntıyı veya herhangi bir şarkının sözlerini bile kullanabilirsiniz.

‘’Baca eğri de olsa duman doğru çıkar.’’ Ata Sözünü örnek alalım Her kelimenin ilk karakterini alalım; ‘’bedoddc’’ . Daha sonra benzer harfler için bazı semboller ekleyelim, mesela ‘’b’’ harfi yerine “l>” ve ‘’e’’ yerine ‘’€’’ yazalım. Daha sonrasında sağlam bir şifre elde etmen için bazı harfleri büyük karakterle yazıp Ata sözünün ilk harflerini alalım şifremize ekleyelim.

 Ve yeni şifremizi belirleyelim ‘’Asl>€o<l<lc’’ 

 

3.Şifreleri Bir Yere Yazmak

Güçlü bir şifre oluşturduktan sonra bir çok insan bunu bir not kağıdına yazarak masasına, klavye kenarına, monitörüne kasasına yapıştırır. Yada not defteri ve ajandasının arasında bırakır.

Diyeceksiniz ki, bir bilgisayar korsanı benim masamın üstündeki notu nasıl görsün ? Tamam bu düşük bir oran ama ya başkalarının özel işlerine burnunu sokmaktan hoşlanan arkadaşlar ve ya ailenizden biri ? Yada evinize hırsız girdi laptopunuzu çaldı ve klavyenin üstüne yapıştırdığınız not ile birlikte gitti…

Şifreleri bir yerlere  yazmak yerine  güçlü bir şifre yönetici program alabilirsiniz. Bu, bir tek şifre ile diğer tüm şifrelerinizi saklayan bir programdır. Siz bu programın için onlarca şifre saklayabilir ve sadece içlerinden bir tanesini hatırlamanız gerekir.

4.Hep Aynı Şifreleri Kullanmak

Şifreleri daha uzun ve karmaşık bir hale kullanıma hazırladıktan sonra  her bir hesap için aynı şifreyi kullanmak mantıklı gelir,Çünkü bir şifreden sorumlusundur.

Maalesef, eğer bunu yaparsanız ve bilgisayar korsanı sizin tek bir hesabınızın şifresini ele geçirmesi halinde, sizin bütün hesaplarınıza erişebilir.

her hesabınız için ayrı bir şifre yaratmanız gereklidir. Söylediğim gibi, bu şifrelerin hatırlanmasını zorlaştıracaktır ve bu da bizi bir hata daha yapmaya sürükleyecektir.

5.Şifreyi Hiçbir Zaman Değiştirmemek

37953239-hacker-wallpaper

Şifrelerinizi her 6 ayda bir, 3 ayda bir veya aylık bir şekilde değiştirmeniz gerektiği duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, siber güvenlik ile ilgili yapılan araştırmalarda da şifrenizi düzenli bir şekilde değiştirmeniz gerektiğini ortaya koyan sonuçlar elde ediliyor.

Düzenli bir şekilde şifre değiştirmek sinir bozucu gelebilir ki, bu da insanların çok basit sıradan hızlı bir şekilde şifreler yaratmasına yada bir önceki şifrelerini tekrar tekrar kullanmalarına yol açar.

Şifrelerinizi kontrol etmek için biraz zaman ayırmalısınız bu gerçek anlamda artık çok önemli ve yıllardır değiştirmediğiniz şifreleri güncellemelisiniz. Büyük ihtimalle yukarıda bahsettiğim birkaç hatayı yapmışsınızdır.

Yukarıda aktarmış olduğum hataları yapmamanız dileğiyle

Başka bir anlatımda görüşmek üzere…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *