Microsoft File Server Migration Toolkit Kurulum ve Kullanım

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Microsoft’un biz sistemcilerin File Server taşıma sırasında hayatını kurtaracak olan ”Microsoft File Server Migration Toolkit ” kurulumunu ve kullanımı anlatmaya çalışacağım.

Server 2008R2’den Server 2012R2 ye yetkiler ile dosya aktarımını yapıyor olacağım ve dosya üzerindeki yetkilerimin de gelmiş olmasını istiyorum.

ilk olarak Microsoft File Server Migration Toolkit 1.2 linkinden programı indiriyorum.

daha sonra yetkilerin geçerli olmasını istediğim Server 2012R2 üzerinde kurulumu yapmaya başlıyorum.

fileserver

Next tıklıyorum.

fileserver1

Sözleşmeyi kabul ediyorum ve Next tıklıyorum.

fileserver2

Tüm kullanıcılarda geçerli olmasını istiyorum ve Next tıklıyorum.

fileserver3

Complete seçili iken Next tıklıyorum.

fileserver4

Install tıklıyorum.

fileserver5

Ve yüklemeye başladı.

fileserver6

 

Yükleme işlemi bu kadar yükleme bittikten sonra yapabilcekleri hakkında bilgilendirme ekranı çıkıyor buradaki linklere tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz isterseniz başlat menüsünden programı seçip devam da edebilirsiniz. Ben o şekilde yapıyor olacağım.

fileserver7

Başlat menüsünden File Server Migration Wizard ı seçip işleme devam ediyorum.

fileserver8

Welcome ekranında New… seçerek devam ediyorum.

fileserver9

New Project Wizard ekranında Next tıklıyorum.

fileserver10

Oluşturacağı proje için bir isim ve kaydedeceği yeri belirlememi istiyor.İsim ve konumu aynı şekilde bırakıp devam ediyorum.

fileserver11

Yes tıklıyorum

fileserver12

Ortamda DFS ( Distributed File System ) varsa ve taşımayacağımız dosyalarımızı DFS üzerinde tutmayı düşünüyorsak DFS server bilgisini giriyoruz.  Ama Benim ortamımda olmadığı için “Next” diyerek ilerliyorum.

fileserver13

Defult Location for Migration Shared Folders ekranında taşıyacağımız dosyaların yeni serverda yer alacağı ana dizini gösteriyorum kullanıcılar artık bu dizin üzerinden dosyalara ulaşacaklar ve Next tıklıyorum.

fileserver14

Summary ekranında oluşturduğum projenin ufak bilgilerini görüyorum ve Finish tıklıyorum.

fileserver15

Karşıma gelen ekranda Add Server… tıklıyorum.

fileserver16

Eski serverımın yani Server 2008R2 olan ip adresini yada ismini yazıyorum ve OK tıklıyorum.

fileserver17

Eski server ı eklediğimde üzerinde paylaşımda olan dosyamı görüyorum ve eğer varsa birden fazla dosya seçimi de yapabilirim. İstediğim dosya seçiliyken Continue tıklıyorum.

fileserver18

Settings kısmında Target Share ve Target Location sekmelerinde yeni sunucuda paylaşım dosyasının hangi dizinde ve hangi klasör ismiyle oluşturacağını ayarlıyorum.

Continue diyerek devam ediyorum.

fileserver19

Details bölümünde ise eski sunucu üzerindeki Data klasöründe kaç adet dosya olduğu ve bunların boyutu gibi bilgileri görebiliyorum.

Continue diyerek taşıma işlemini başlatıyorum.

fileserver20

Continue ile devam ediyorum.

fileserver21

Taşıma işlemi başlamadan önce karşıma bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıda taşınacak dosyalara erişimin engelleneceği ve taşınacak olan klasör üzerindeki açık olan dosyalar var ise bunların kapatılması gerektiğini bildirmekte. Açık olan dosya olmadığı için

YES tıklayarak devam ediyorum.

fileserver22

Ve eski server üzerindeki dosyalarımın yeni server üzerine sorunsuz bir şekilde taşındığını gösteriyor ve bunları View report ekranında ayrıntılı şekilde görebileceğimi iletiyor.

fileserver24

Yeni serverda taşıdığım Data klasörünü kontrol ettiğimde dosyalarımın ve klasör izinlerinin aktarıldığını görüyorum. İşlem başarı ile tamamlandı.

Microsoft File Server Migration Toolkit’in işinize yarayacağını umuyorum

başka bir anlatımda görüşmek üzere…

 

 

1 thought on “Microsoft File Server Migration Toolkit Kurulum ve Kullanım

 1. ismail hocam merhaba.
  yıllar önceki bir yazıyı hortlatmış olacağım ama anlatımınız çok güzel olmuş emeğinize sağlık
  benim sorum; elimdeki sunucum eski bir server 2012 yüklü içerisinde hem DC mevcut hem File server mevcut ve 2TB yakın paylaşılmış veri var.
  şimdi yeni iki adet server aldık birine DC (Live Migration olarak kullanıcılar izinler vs olarak) taşımak istiyorum diğer yeni sunucuyu da File serverı taşımak istiyorum ki sunucudaki yük azalmış olsun öncelik sırasını bilmiyorum
  -ilk olarak eski sunucudaki DC yeni sunucuya Live Migration edip sonrasında eski sunucudan DC ‘mi kaldırıp file server taşıma işlemini yapmalıyım
  – yoksa önce file serverı bu program ile yeni sunucuya taşıyıp sonramı DC ‘yi Live Migration etmeliyim cvp için şimdiden teşekkür ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *