Veeam Backup & Replication 9 Host Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazımızda ,Veeam Backup & Replication v9 Kurulumu ve Veeam Backup & Replication v9 lisans ekleme  yazılarını sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9 üzerine Host ekleme işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v9 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformlarını basit bir şekilde ekleyebilirsiniz. Ben örnek olarak Hyper-v üzerinde host eklemeyi göstereceğim.

host1

Ben ortamımda Windows Server 2012 R2 Hyper-V platformunu kullandığım için Veeam Backup & Replication v9 konsolunda bulunan VIRTUAL MACHINES bölümü altında bulunan Infastructure sekmesinden ekleyebileceğiniz çeşitli platformları görebiliriz. Microsoft Hyper-V seçeneğini seçiyoruz ve ADD SERVER seçeneğini seçiyoruz.

host2

Ortamımda bulunan Microsoft Hyper-V server sunucumuzu Veeam Backup & Replication v9 üzerine ekleyeceğimiz için MICROSOFT HYPER-V seçeneğini seçiyoruz.

host3

Name ekranında ekleyebileceğiniz Microsoft Hyper-V Server sunucumuzun DNS name ve ya IP address ( IP adresi ) yazmamızı istiyor.

host4

Hyper-V Sunucumuzun DNS Name ya da IP address ( IP adresini ) yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

host5

Type ekranı geliyor karşımıza bu ekranda Veeam Backup & Replication v9 üzerine ekleyeceğimiz Microsoft Hyper-V server Host’un tipini seçmemizi istiyor.

  • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortaminizda birden fazla Microsfot Hyper-V sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.Veeam Backup & Replication v9 System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
  • Microsoft Hyper-V Cluster : Ortaminizda Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamınız var ise System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsaniz bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortaminizda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V ortamlarını eklemek için seçebilirsiniz.

Ekranda  ortamımızdaki Windows Server 2012 R2 Hyper-V ortamı üzerinde yapılandıracağım için Microsoft Hyper-V server (standalone) seçeneğini seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

host6

Credentials ekranında Veeam Backup & Replication v9 üzerine eklemekte olduğumuz Microsoft Hyper-V Server yapısı için kimlik bilgilerini belirtmemiz gerekmektedir. Add diyerek yapılandırıyoruz.

host7

Credentials ekraninda Username bölümüne domainname\administrator şeklinde yazarak Password bölümüne Administrator şifresini yazabilirsiniz ya da Browse diyerek Active Directory Domain Services ortamindaki bir Domain Admin yetkisine sahip bir kullanıcı seçebilirsiniz.

host8

host9

Credentials ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam diyoruz.

host10

Ortamımda bulunan Windows Server 2012 R2 Hyper-V yapısına ulaşmaya çalışıyor.

host11

Apply ekranında ortamımda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Server yapısı içinde Veeam Backup & Replication v9 üzerinde kaç backup işleminin çalışabileceğini ayarlayabilirim. Gerekli ayarları tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyorum.

Backup işlemi çin gerekli olan servisleri Hyperv-v üzerine yükleyecek.

host12

Results ekranında gerekli  işlemlerin başladığını görüyoruz.

host13

Results ekranında gerekli işlemlerin bittiğini görüyorum Next diyerek devam ediyorum.

host14

Summary ekranında Veeam Backup & Replication v9 üzerinde yapılandırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığıni görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.host15

Veeam Backup & Replication v9 konsolunda bulunan Virtual Machines bölümü altında bulunan Infrastructure sekmesinde Microsoft Hyper-V altında 192.168.0.173 isimli Windows Server 2012 R2 Hyper-V Server yapısının geldiğini görüyorum.

Başka bir yazımda görüşmek üzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *