Veeam Backup & Replıcatıon v9

Merhaba

Bu yazımda Veeam Backup & Replication v9 kurulumunu anlatıyor olacağım.

Kurulumu gerçekleştirmek için Veeam Backup & Replication v9 u sitesi üzerinden üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak Veeam Backup & Replication v9 versiyonunu indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra gerekli lisans dosyasını  giriş yapmış olduğunuz  veeam sayfasından indirebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9 kurulumu sırasında Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Object yazılımınlarının kurulumlarını yaptığı için kurulumunu yaptığınız işletim sistemi üzerinde Control Panel => Region bölümünde Administrative sekmesinde bulunan Language for non-Unicode programs bölümünün English (United States) olmasına dikkat edin. Eğer bu şekilde kurulumu gerçekleştirmeye çalışırsanız Microsoft SQL Server 2012 kurulumunu gerçekleştirmeyebilir, bu sebepten  Veeam Backup & Replication v9 u kuramayabilirsiniz.

Kuruluma başlayalım

Karşımıza Veeam BackupManagement Suite ekranı geliyor. Kurulumunu yapacağımız

Veeam Backup & Replication  Seçiyoruz.

veeam0

Veeam Backup & Replication v9 Setup ekranı geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

veeam1

Provide License ekranında ürün için satın almış olduğumuz .lic uzantılı lisans dosyamızı Browse diyerek ekleyebilirsiniz.

İsterseniz Veeam Backup & Replication v9 kurulumu tamamladıktan sonra Veeam Backup & Replication v9 konsolu üzerinden de lisansı ekleyebilirsiniz.

Ben o şekilde yapacağım için  Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam2

Program features ekranında Veeam Backup & Replication v9 için kurulacak olan özellikleri seçmemiz gerekiyor.

  • Veeam Backup & Replication
  • Veeam Backup Catalog
  • Veeam Backup & Replication Console ( Bu özellik Veeam Backup & Replication v9 ile yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Veeam Backup & Replication v8 bu özellik yerine Veeam Backup & Replication PowerShell SDK olarak kurulum yapılıyordu.  )

özellikleri hali hazırda seçili olarak geliyor. Install to bölümünden istersek Veeam Backup & Replication v9 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Bu kurulumda herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam3

System Configuration Check ekranında Veeam Backup & Replication v9 kurulumu için gerekli olan,

  • Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package
  • Microsoft SQL Server System CLR Types
  • Microsoft SQL Server 2012 Management Objects

 yazılımları işletim sisteminde kurulu olmadığı için Failed olarak görüyoruz. Windows Server 2012 R2 üzerinde kurulum yaptığımız için Microsoft PowerShell v2.0 kurulu olduğu olduğundan Passed olarak görünüyor. Gerekli yazılımların işletim sisteminde kurulması için Install diyoruz.

Veeam4

Veeam Backup & Replication v9 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan yazılımların kurulumuna başladığınız görüyoruz

Veeam5

Kurulumları yaptı gerekli olan programların karşısında PASSED yazıldı. ve Next diyerek devam ediyoruz.

Veeam6

Ready to Install ekranında Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Bu ekranda Veeam Backup & Replication v9 için yapmış olduğunuz seçimleri görüyorsunuz.

Let me specify different settings diyerek Veeam Backup & Replication v9 kurulumu özelleştirebilirsiniz.

Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Veeam7

Kurulum başladı ilk olarak  Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 1 Express kurulumunu yaptığınız görmekteyiz

Veeam8

Kurulum bitti

Finish diyerek Veeam Backup & Replication v9 kurulumu tamamlıyoruz.

Veeam9

Kurulum tamamlandıktan sonra Desktop üzerindeki Veeam Backup & Replication Console tıklayarak Veeam Backup & Replication v9 çalıştırıyoruz. Bu ekranda Veeam Backup & Replication v9 Console herhangi bir makina üzerine kurulumunu yaparak yönetebileceğimizi anlayabiliriz. Connect diyerek Veeam Backup & Replication v9 bağlanti sağliyoruz.

Veeam10

veeam11-513-x-381

Ve yenilenen arayüzü ile Veeam Backup & Replication v9 konsolu karşımıza geliyor. Bir sonraki yazilarımda Veeam Backup & Replication v9 yapılandırmasını ve lisans ekleme işlemini anlatacağım.

Veeam12

Başka bir anlatımda görüşmek üzere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *