Windows Server 2016 Technical Preview 5 Active Directory Domain Services Kurulumu

Merhaba

Bu yazımda Windows Server 2016 Technical Preview 5 üzerinde Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağım. Windows Server 2003 Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 versiyonlarında Active Directory Domain Services kurulumu sırasında kullanmış olduğumuz o büyülü dcpromo komutu Windows Server 2012 ile artık  geçerliliğini yitirmiş durumda

Active Directory Domain Services rolünün kurulum ve yapılandırması geçmeden önce aşağıdaki işlemleri yapıyorum.

  • Sunucunun Computer name (Bilgisayar isminin) düzenlenmesı.
  • Sunucu üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırması.

Capture1

Sunucum üzerindeki gerekli işlemleri tamamladıktan sonra Server Manager konsolunu açıyorum. Sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açıyorum.

Capture2

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşıma kuruluma devam etmek için Next tıklıyorum.

Capture3

Select Installation Type ekranında Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Ben Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yaparak yapılandıracağım için Role-based or Features-based Installation seçerek Next tıklıyorum.

Capture4

Select destination server ekranında kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmem gerekiyor. Ben dctest üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

Capture5

Select server roles ekranında Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu gerçekleştireceğim için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyorum.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşıma Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özellikleri olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor ve kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde kurulmasını sağlıyorum.

Capture6

Select features ekranında sunucu üzerine kurabileceğim Features ( Özellik ) görüyorum. Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimde Active Directory Domain Services rolü için gerekli olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik ) kurulmasi için izin vermiştim o nedenle Features ( Özellik ) ekranında herhangi bir şey seçmeden Next diyerek devam ediyorum.

Capture7

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ile Microsoft’un bazı uyarıları görmekteyim. Active Directory Domain Services rolünün kurulumuna devam etmek için Next  devam ediyorum.

Capture8

Confirm installation selections ekranında Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlemem gerekiyor. Ben Active Directory Domain Services rolünün kurulumu bittikten sonra sunucu üzerinde yapılandırmaya devam edeceğimden  kurulumu Install diyerek başlatiyorum.

Capture10

Capture10

Installation progress ekranında Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özellikleri olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulduğunu görüyorum.

Capture11

Seçmiş olduğum servisler ve rollerin kurulumunu tamamladı şimdi,

Active Directory Domain Services rolü üzerinde Primary Domain Controller yapılandırılması için Promote this Server to a domain controller tıklıyorum.

Capture12

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekranı geliyor karşıma. Deployment Configuration ekranında üç seçenek bulunuyor.

Add a domain to an existing domain : Mevcut Forest yapısı içinde yeni bir Domain Controller yapılandırmak için bu seçeneği seçmem gerekiyor. Yani ortaminızda bir Additional Domain Controller yapılandırmasını yapacağınız zaman bu seçeneği işaretliyoruz.

Add a new domain to an existing forest : Mevcut Forest yapınız içinde yeni bir Domain yapılandırmak için bu seçeneği seçmeniz gerekiyor. Yani mevcut Forest yapınız içinde ismail.local isminde bir Domain var ve siz bu Forest yapınız içine bostan.local isminde bir Domain daha yapılandıracağınız zaman bu seçeneği işaretliyorsunuz.

Capture13

Ben şuanda yeni bir Forest içinde yeni bir domain yapısı kurup yapılandıracağım için Add a new forest seçeneğini işaretliyorum. Specify the domain information for this operation altında bulunan Root domain name bölümüne kuracağım Domain ismini yazıyorum ve Next tıklıyorum.

Capture14

Forest functional level ve Domain functional level bölümlerinin Windows Server Techical Preview olarak geldiğini görüyorum.

Capture15

Domain Controller Options ekranında Specify domain controller capabilities bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmına Active Directory Restore Mode için kullanacağım Complex Password yazıyorum. Next tıklayarak devam ediyorum.

Capture16

DNS Options ekranında eğer yapınız içinde mevcutta bir DNS Server yapınız var ise yeni kurulan DNS Server sunucuyu mevcuttaki DNS zone üzerinde delegasyon ataması yapılabilir. Burada herhangi bir seçim yapmıyorum Next tıklayarak devam ediyorum.

Capture17

Additional Options ekranında Domain ortamının için kullanacağım NETBIOS name isminin geldiğini görüyorum. Next tıklayarak devam ediyorum.

Capture18

Paths ekranında Active Directory Domain Services yapımın Database folder,Log files folder ve SYSVOL folder kurulacağı dizinleri belirliyorum. Ben default dizinler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyorum ve Next tıklayarak devam ediyorum.

Capture19

Review Options ekranında Active Directory Domain Services rolü yapılandırması sırasında yapmış olduğumuz seçeneklerin bir listesini görüyorum. View Script bölümüne tıklayarak Active Directory Domain Services rolü için yapmış olduğum yapılandırmayı PowerShell komutu olarak alıp kurulum yapabilirim. Next tıklayarak devam ediyorum.

Capture20

Active Directory Domain Services rolü için gerekli kontroller tamamlandı. All Prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyim. Install diyerek  kurulumu başlatıyorum.

Capture22

Sunucu üzerindeki Active Directory Domain Services rolünün yapılandırmasını tamamlandı.

Capture23

Sunucu restart olduktan sonra Active Directory Domain Services ( AD DS ) ve Domain Name Server ( DNS ) yapılandırılmış bir şekilde oturum açabileceğimi görüyorum.

Capture25

Administrative Tools altına Active Directory Domain Services rolü ile ilgili konsolların geldiğini görüyorum.

Capture24

Active Directory User and Computers konsolu yukarıda görüldüğü gibi.

Capture26

Domain Name Server ( DNS ) Server rolünün DNS Manager konsolu yukarıdaki gibi geldiğini görüyorum.

Başka bir yazımda görüşmek üzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *