Windows Server 2016 Technical Preview 5 Kurulumu

Merhaba

Bu yazımda heyecanla beklediğim Microsoft’un en yeni nesil Sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumunu anlatıyor olacağım.

Capture1

Keybord or input bölümünde Keyboard ( Klavye ) için US seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

Capture2

Install now diyerek Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumuna devam ediyoruz.

Capture3

Capture4

Activate Windows ekranında Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumu için benden Product Key ( Ürün Anahtarı ) istiyor. Ben bir Product Key ( Ürün Anahtarı ) sahip olmadığım için I don’t have a Product Key seçiyorum ve devam ediyorum.

Capture4.5

Windows Server 2016 Standart Technical Preview 5 : Bu kurulum Core olarak kurulum yapmaktadır. Bu kurulum ile  Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahip değildir.

Windows Server 2016 Standart Technical Preview 5 ( Desktop Experience ) :  Bu seçenekte Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahipdir.

Windows Server 2016 Datacenter Technical Preview 5 : Bu kurulum Core olarak kurulum yapmaktadır. Bu kurulum ile  Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahip değildir.

Windows Server 2016 Datacenter Technical Preview 5 ( Desktop Experience ) :  Bu seçenekte Graphical User Interface ( GUI ) arayüzüne sahipdir.

Select the operating system you want to install ekranında ben Windows Server 2016 Standart Technical Preview 5 ( Desktop Experience ) seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

Capture5

License terms ekranında I accept the license terms diyerek lisans anlaşmasını kabul ediyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

Capture6

Which type of installation do you want ekraninda iki seçenek bulunmakta.

Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications : Eğer mevcut bir işletim sistemini ( Örneğin Windows Server 2012 ya da Windows Server 2012 R2 ) Windows Server 2016 Technical Preview 5 yükseltiyor olsaydım bu seçeneği seçip devam edebilirdim.

Custom: Install Windows only (advanced) : Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız bu seçenek ile ilerlemeniz gerekir.

Capture7

Where do you want yo install Windows ekranında Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumunun yapılacağı diskimi seçiyorum ve Next diyerek kurulumu başlatıyorum.

Capture8

Installing Windows ekranında Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumunun başladığını görüyorum.

Capture9

Windows Server 2016 Technical Preview 5 kurulumu tamamladıktan Customize settings ekranında Administrator yönetici hesabi için parola ekranı geliyor karşıma.

Capture10

Administrator yönetici hesabı için bir Password ve Reenter password bölümlerine parolayı belirliyorum ve Finish diyorum.

Capture11

Capture12

Administrator için belirlemiş olduğum Password yaziyorum.

Capture13

Capture14

Capture16

Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *